Коли військові можуть розраховувати на відпочинок: відпустка, ротація або демобілізація. Детальне пояснення

Від початку загальної мобілізації, яка триває в Україні з 24 лютого, до лав ЗСУ призвали тисячі військовозобов’язаних громадян. Чимало наших захисників фактично весь час перебувають у зоні бойових дій.

Про те, коли українські військові можуть розраховувати на зміну локації або на відпочинок під час війни в Україні, – читайте далі.

Як розповіла адвокатка Наталія Лісова, військовослужбовці у час війни можуть розраховувати на:

 • відпустку;
 • іншу зміну місцерозташування (переміщення, ротацію та демобілізацію).

За яких умов захисники можуть піти у відпустку

Під час служби українські військовослужбовці мають право на відпустку. Для того, щоб її отримати, вони повинні мати вагомі підстави:

 • за сімейними обставинами,
 • станом здоров’я.

Інші умови для зміни місце розташування

Зміна місце розташування військових також може відбуватися під час їх переміщення, ротації та демобілізації.

Ротація та переміщення військових

Ротація – це регулярна заміна або взаємозаміна особового складу, підрозділів або військових частин, що виконують завдання у важких, складних або несприятливих умовах через певний час. Широко практикується в умовах ведення бойових дій.

Юрист Костянтин Грітчин зауважив, що уся інформація про порядок та періоди ротації закрита.

“Рішення про ротацію ухвалюється за мобілізаційними планами командуванням ЗСУ. Тому з цим питанням військовослужбовець особисто має право звертатися безпосередньо до керівництва своєї військової частини та командування ЗСУ”, – пояснив він.

Грітчин також розповів, що законодавством передбачено, що у разі оголошення мобілізації й настання особливого періоду заміна військовослужбовців, які проходять службу у місцевостях з установленими строками служби, припиняється.

“Таким чином, терміни ротації в особливий період встановлені з моменту введення воєнного стану до оголошення демобілізації”, – додав юрист, передає 24 канал.

Що таке демобілізація

Це переведення Збройних Сил і народного господарства країни з воєнного стану на мирний після завершення війни або внаслідок мирного розв’язання конфліктної ситуації, яка зумовила необхідність мобілізації. Здійснюється шляхом розформування військових частин, з’єднань і об’єднань, штабів, установ, допоміжних підрозділів, звільнення у запас надлишкового особового складу. Демобілізований військовослужбовець – звільнений з військової служби.

У яких випадках відбувається переміщення:

 • Переміщення на посади (переміщення на вищі, рівнозначні та нижчі посади).
 • Проведення планової заміни у місцевостях з установленим строком військової служби.
 • Переміщення за станом здоров’я чи сімейними обставинами.
 • Переміщення у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності.
 • Переміщення вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку – на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов’язків на займаних посадах.
 • У разі проведення заміни у військових частинах (підрозділах), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій.
 • Переміщення у зв’язку зі звільненням або призначенням на посади у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці.
 • Переміщення на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої.