На українців чекає біда: ціни злетять вгору, а пенсіонери і бюджетники постраждають. Стало відомо, що Офіс президента зажадав від НБУ надрукувати 100 млрд грн

Офіс президента Володимира Зеленського зажадав від Національного банку України провести емісію (надрукувати) 100 млрд грн. Гроші хочуть надіслати до Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) для того, щоб компенсувати відмову від підвищення тарифів на опалення і гарячу воду. Однак у результаті за таку ініціативу можуть заплатити всі українці: неконтрольована емісія призведе до стрибка цін, за це заплатять усі сім’ї.

Як розповіли незв’язані між собою джерела в Мінфіні та Офісі президента, в Національному банку до такої ідеї поставилися негативно, повідомляє Obozrevatel. Якщо вони під тиском ОП підуть на такий крок, рівень інфляції стримати не вдасться. А це за умови, коли мінімальна зарплата у 2022-му зросте всього на 200 грн.

До чого призведе емісія?

  • постраждають найбідніші українці: пенсіонери, бюджетники. У бюджеті їм передбачили мізерні надбавки, які не компенсують зростання цін;
  • стримавши зростання тарифів, у країні відбудеться різке подорожчання продуктів харчування і товарів першої необхідності. І це за умов, коли через подорожчання газу бізнес і так змушений буде піднімати цінники на свої товари.

На Банковій уже не перший рік говорять про емісію гривні. Деякі члени команди Володимира Зеленського дотримуються думки, що для вирішення поточних проблем, наприклад комунальних тарифів, достаньо надрукувати більше грошей. Але якщо гроші друкуються, наприклад, на купівлю облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), на соціальні програми і виплати, на стримування тарифів – це неминуче призводить до зльоту інфляції. Готівки в країні стає більше, а кількість товарів і послуг не змінюється.

Крім того, для України запустити друкарський верстат рівноцінно відкриттю ящика Пандори – наслідки зупинити не вдасться. І коли влада зловживає такими інструментами, це призводить до падіння доходів. Асистент кафедри міжнародного менеджменту КНЕУ, аналітик МЦПД Єгор Киян пояснив: єдиний спосіб провести контрольовану емісію – гроші потрібно інвестувати на конкретні програми, які дозволять форсувати темпи виробництва, розвиватимуть експорт.

На що надрукують бюджетні мільярди?

Офіс президента хоче вкласти додаткові 100 млрд грн у ГФРР. Звідти гроші розійдуться по регіонах і в місцевої влади з’явиться ресурс для того, щоб компенсувати збитки підприємств, які займаються генерацією тепла і гарячої води.

Річ у тім, що через високі тарифи на газ (а це до 70% в структурі собівартості), їм неминуче довелося б підвищувати тарифи для населення. Влада, щоб не допустити цього, підписала меморандум із містами, де ті погодилися утримувати зростання тарифів, натомість же з державного бюджету до місцевих переведуть частину податку на доходи фізосіб (4%), крім того, в Офісі президента хочуть “подарувати” їм надруковані внаслідок емісії папірці.

Але ось розплачуватися за емісійні гроші доведеться всім, і ціна за це буде вищою за сам “подарунок”. Найболючіше така “ідея” зачепить тих, хто і зараз ледь зводить кінці з кінцями.