Польща серйозно готується! “Росія може пробувати її обстрілювати – треба бути готовими надати таку ж міцну відсіч, як це зробила Україна” – Дещиця

Стосунки між Польщею та Росією загострюються, звідси висилають російських дипломатів, ходять розмови навіть про висилку посла.

Як далеко може зайти це загострення? На це питання відповів посол України в Польщі Андрій Дещиця в інтервю BBC.

“Ці відносини між Польщею та Росією ніколи не були добрими. Вони завжди мали на собі відбиток історії, особливо після Смоленської катастрофи. І це завжди залишиться трагедією для всього польського народу – те, що сталося 10 квітня 2010 року, коли загинуло керівництво держави на чолі з президентом Лехом Качинським і його дружиною.

Росія завжди намагалась Польщу тримати у своїх руках і під своїм контролем.

В різний час вона це робила різним способом – розділяючи Польщу між різними державами, вводячи війська, вивозячи польських офіцерів і активних громадян у Сибір, багатьох розстрілюючи, і дивлячись, як жителі Варшави борються за свою столицю в серпні 1944 року під час Варшавського повстання, і не надаючи їм жодної допомоги, попри те, що тоді вже було зрозуміло, що Росія бореться з нацистською Німеччиною… Але вони не захотіли тоді боротися і допомогти полякам.

Тому і пам’ять історична у поляків щодо Росії залишається дуже негативною. В залежності від того, наскільки Росія буде агресивною по відношенню до Польщі, такі будуть і зворотні дії Польщі щодо Росії.

Те, що зараз відбувається у Польщі, – ця висока інфляція – це не результат того, що польський уряд не справляється. Джерело цієї інфляції в Москві. Москва розпочала війну. Це не війна між Україною та Росією, вона вже значно глобальніша. Ця війна і дала поштовх до інфляції всюди у світі.

Тому відносини Росії і Польщі ніколи не будуть такими дружніми, навіть такими, якими вони були до війни. Тому що Польща чітко стала на стороні України і чітко розуміє, хто є ворог і хто є жертвою цієї військової агресії.”

В якомусь з останніх інтерв’ю ви говорили, що Польща готується до можливого нападу Росії. Ви серйозно думаєте, що Росія може проти країни НАТО застосувати силу?

“Те, що Польща серйозно готується – це серйозно, і я думаю, вони правильно роблять. Тому що існує стародавня приказка: хочеш миру – готуйся до війни. І якщо Польща бачить, до чого може довести ця агресивна політика Росії в Україні, то цілком на часі готуватися до того, щоб це не сталося у Польщі. Щоб не було подібних Буч, Ірпенів і Гостомелів в Польщі. Тому вони цілком серйозно готуються до цього – вони оновили закон про оборону, збільшили бюджет про оборону, збільшили кількість територіальної оборони, проводять закупівлю сучасних видів озброєння для армії.

Чи Росія нападе на Польщу – це питання треба ставити Росії, але це цілком можливо. Росія обстрілює Львів чи Яворів, який розташований в кількох десятках кілометрів від Польщі, і цілком можливо, що ці ракети можуть полетіти на 20 кілометрів в сторону Заходу. А це вже буде територія Польщі.”

Але Польща в НАТО, а Україна – ні.

“Але це не має значення, тому що може бути навіть і людська похибка або емоційне рішення. Бо ми бачимо, що Київ обстрілюють тоді, коли там перебувають делегації інших держав, і Росія в такий спосіб емоційно “ображається” шляхом обстрілів житлових кварталів, знищення інфраструктури і вбивства цивільних.

Це може статися і у випадку, якщо Польща зробить якісь заяви і тоді Росія може пробувати її обстрілювати. Не треба цього боятися, треба до цього готуватися і треба бути готовими надати таку ж міцну відсіч Росії, як це зробила Україна.

Але ще один момент – подивіться, що робиться в Білорусі. Ми не знаємо, чи не буде використана Білорусь як плацдарм для нападу на Польщу. Те, що відбувалося на польсько-білоруському кордоні восени минулого року – це була своєрідна атака, підготовлена білоруськими і російськими спецслужбами проти Польщі. Якби тоді Польща дозволила цим так званим мігрантам і впустила б їх на свою територію, невідомо, чи була б стабільна ситуація в Польщі, чи не розхитали вони б її, чи не були це диверсійні групи, які б розхитували ситуацію всередині.

Тому цілком реально, що Польща має загрозу і від Росії, і від Росії за підтримки Білорусі.”