Українцям доведеться платити нову рекордну ціну за літр соняшникової олії: чому вона зміниться

Ціна на соняшникову рафіновану олію для українців може зрости щонайменше до ста гривень за літр. Це може трапитися через подорожчання енергоносіїв та ціни на газ.

Як зазначив Станіслав Таршин, власник компанії “ГрадОлія” та член “Української Ради бізнесу” у коментарі UBR.ua, ціна природного газу для підприємств різко зросла восени 2021 року.

За словами експерта, йдеться про подорожчання майже в 2,5 рази. Через такі чинники, як спрогнозував спеціаліст, для компаній олійно-жирової галузі собівартість виробництва може зрости на 5-10%.

Таршин додав, що ситуація також погіршується й подорожчанням таких складлвих виробництва, як, до прикладу, гексанового розчинника. До того ж, він наголосив: ціни ростуть фактична на все: запасні частини, транспортування, матеріали для фасування.

Усе це може призвести до зниження компаніями обсягів виробництва і, як наслідок, до втрати українськими виробниками частки світового ринку. Поки що Україна залишається найбільшим експортером цього продукту.

Таршин додав, що змінити ситуації зі зростанням ціни на олію можуть підприємства, які мають змогу модернізувати своє виробництво. Зокрема йдеться про вироблення електроенергії з біогазу, сировиною для якого може бути лушпиння.

Через газ дорожчає не тільки олія

Вартість газу для підприємств безпосередньо впливає на витрати на виробництво, адже це паливо використовується в багатьох процесах – від сушіння зерна та опалення теплиць до нагрівання печей. Тому вже найближчим часом, за словами голови Центру аналізу та стратегій Ігоря Чаленка, можуть значно зрости у ціні хліб, курятина, яйця та тепличні овочі.

Хліб, до речі, вже подорожчав на 18% у річному розрізі. При виробництві цього продукту блакитне паливо становить 60% енергоспоживання, електроенергія – 40%.

До речі, хліб цього року подорожчав негаразд значно, як, скажімо, торти. Ціни на них злетіли аж на 80%, але 2022-го платитимемо ще більше.

Солодка випічка завжди дорожчає сильніше за інші види такої продукції. У неї закладають подорожчання ” найважливіших ” товарів, наприклад, соціального хліба.

Як повідомляв раніше Таршин, що вже наступного року вартість хлібобулочних виробів щомісяця підвищуватиметься приблизно на 1,5%, а торти так і зовсім можуть злетіти в ціні вдвічі.

Загалом базовий набір продуктів коштує українцям дорожче, ніж мешканцям сусідніх країн. Але річ навіть не в ціні, а в низьких зарплатах.

За продуктовий кошик мешканці нашої країни мають заплатити $14,64 (384 грн), або 116% від середнього денного заробітку. У Росії аналогічний набір продуктів обійдеться на $3 (78 грн) дорожче, але це становитиме 50% від денної зарплати.